© 2012-2015 cbtg.pl

© 2012-2015 CBTG.pl - CBTG Technologie - Prawa autorskie do wszystkich informacji oraz zdjęć zamieszczonych w serwisie CBTG.pl należą do właściciela marki lub CBTG Technologie. Kopiowanie i wykorzystywanie ich bez zgody właściciela jest zabronione. *Cena obowiązuje wyłącznie przy złożeniu zamówienia przez sklep internetowy. Ceny w salonach mogą nieznacznie różnić się od cen prezentowanych na stronach sklepu internetowego. Przedstawiona propozycja w sklepie nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, jest jedynie zaproszeniem do rozpoczęcia rokowań (zgodnie z art. 71 k.c.). Zastrzegamy sobie prawo do niezrealizowania zamówień z ważnych powodów ekonomicznych.

Language / Выбирите язык

 
CBTG Technologie - Dystrybucja Komponentów Elektronicznych

Biuro Obsługi Klienta

  • Biuro Obsługi Klienta: (+48) 12 35 222 45
  • Poniedziałek - Piątek: 07:30 - 16:00

REZYSTOR OPIEKUNEM DIODY LED

Diody LED mają wszechstronne zastosowanie, lecz są bardzo czułe na zmianę napięcia. W przypadku doboru rezystora o zbyt małej wartości możemy doprowadzić do spalenia diody natomiast przy wartości zbyt dużej może ona migać bądź nie świecić wcale. Ważnym jest również odpowiednia stabilizacja prądu diody, szczególnie w taśmach LED, gdzie mamy do czynienia z zespołem bloków świetlnych. 

 

Czytaj dalej...

Przetworniki AC/CA

Przetworniki analogowo-cyfrowe (ADC – Analog to Digital Converter)służą do przetwarzania sygnału analogowego na sygnały cyfrowe, natomiast przetworniki cyfrowo-analogowe (DAC – Digital to Analog Converter) odtwarzają sygnał analogowy na podstawie informacji cyfrowej. Tak na przykład w mikrofonie znajduje się przetwornik ADC który zamienia ludzką mowę na sygnał cyfrowy, możliwy do przesłania zarówno bezprzewodowo jak i przewodowo. Przetwornik DAC znajduje się w układzie głośnika w telefonie, i przetwarza postać binarną z powrotem na dźwięk. Wiemy już że przetworniki są podstawą dzisiejszej telekomunikacji, trzeba jednak zaznaczyć że szeroko stosowane są również w miernikach m.in. Prędkości obrotowej w samochodach, przy pomiarze ciśnienia w pneumatyce i hydraulice oraz temperatury, od biurkowych stacji meteo do układów nadzorujących reaktory atomowe. Dodatkowo wyposażane są w nie mikrokontrolery, aby były zdolne do odbierania sygnałów w postaci elektrycznej i przetwarzanie ich na postać cyfrową, którą można zaprezentować np. na wyświetlaczu segmentowym. Można śmiało powiedzieć że przetworniki ADC oraz DAC są niezbędnym ogniwem łańcucha komunikacyjnego między maszyną i człowiekiem.  

 

Czytaj dalej...

Pamięci flash typu NAND i NOR

Pamięci flash zaprojektowane zostały w latach 80-tych. Pierwszy prototyp typu NOR przedstawiony został przez firmę Intel. Następnie rok później tj.1989r. w firmie Toshiba opracowano pamięć flash typu NAND.

Pamięć NOR w porównaniu do NAND posiada stosunkowo długi czas zapisu oraz odczytu. Posiada jednak pełny interfejs adresowania oraz dostępu do danych. W związku z czym jest przydatna do przechowywania wielu programów, gdzie nie jest wymagana ich częsta aktualizacja, np. oprogramowania do aparatów cyfrowych.

Pamięci typu NAND posiadają większą wytrzymałość od pamięci NOR. W przypadku pamięci typu NAND odwołuje się do całych wierszy (komórki połączone są szeregowo). Natomiast w przypadku NOR -w dużym uproszczeniu - komórki pamięci są ułożone w wierszach, a także kolumnach, co umożliwia na odczytywanie każdej komórki oddzielnie.

Czytaj dalej...

Wykonanie instalacji elektrycznej pod nowoczesne źródła światła LED.

Planując oświetlenie danego pomieszczenia, na uwadze mieć należy nie tylko dobór odpowiedniego rodzaju źródła światła oraz jego parametrów. Istotną sprawą jest bowiem odpowiednie przygotowanie instalacji zasilającej oraz doprowadzenie przewodów sygnałowych. O ile w przypadku jednobarwnego oświetlenia wystarczy zabezpieczyć parę przewodów 2 żyłowych, tak w przypadku oświetlenia wielobarwnego należy wziąć stosować przewody 4 żyłowe. Należy pamiętać że taśmy LED o długości przekraczającej 10m w jednym kawałku trzeba zasilać z dwóch stron. Zapobiega to wydzielaniu się dużych prądów na początkowych odcinkach taśmy LED a co za tym idzie, wydłuża jej żywotność. Jeśli więc mamy do oświetlenia pokój długi na 12 metrów oświetleniem w technologii RGB, należy doprowadzić co najmniej dwa przewody 4 żyłowe z dwóch stron pokoju, tak aby oświetlenie było równomierne.

 

Kolejnym ważnym aspektem jest spadek napięcia na samych przewodach. Im wyższe napięcie zasilania tym spadek jest większy, ale też dostarczamy więcej energii. Co za tym idzie, podłączając taśmę LED pracującą przy napięciu 12V musimy zastosować większy przekrój przewodu niż dla taśmy 24V.  Spadek napięcia jest silnie zależny od odległości źródła światła od zasilacza, co za tym idzie im „dalej” od zasilacza montujemy nasze oświetlenie, tym grubszy przewód należy zastosować. Nie zaleca się również montażu oświetlania w odległości powyżej 30 metrów od źródła napięcia. Jeśli więc planujemy zastosować mocne oświetlenie LED w odległości ponad 30 metrów od rozdzielni elektrycznej w której ma znajdować się zasilacz, to lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie zasilacza przy samej taśmie LED i odpowiednie zamaskowanie źródła, niż przeciągnięcie grubych przewodów zasilających. 

Czytaj dalej...

OSCYLATORY KWARCOWE

Oscylator kwarcowy to element, który dzięki drganiu kryształu kwarcu generuje ściśle określoną częstotliwość z duża dokładnością. Jest on niezbędny w urządzeniach takich jak zegarki kwarcowe czy układy scalone do odmierzania czasu, generatory do wytwarzania sygnału o określonej częstotliwości czy oscyloskopy do badania przebiegu sygnałów. Szczególne zastosowanie znajdują w urządzeniach lokalizacyjnych. Pełnią one funkcję punktu odniesienia, co pozwala na kompensację różnicy odległości pomiędzy nadajnikiem( satelitą GPS) a odbiornikiem znajdującym się w samochodzie, telefonie komórkowym itp. Obecna dokładność pozwala na zminimalizowanie różnic odległości pomiędzy celem rzeczywistym a założonym nawet do kilku metrów. Obecnie dostępne na rynku kryształy są zdolne do generowania częstotliwości  od kilkunastu do kilkudziesięciu MHz.

Czytaj dalej...

Jak istotne jest chłodzenie urządzeń elektronicznych?

Każde urządzenie elektroniczne generuje ciepło. Przykładowo średniej klasy procesor komputera jest w stanie wygenerować 70 Watów ciepła, co odpowiada temperaturze generowanej przez tradycyjną 60 Watową żarówkę. Wysoka temperatura nie służy urządzeniom elektronicznym, dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiedniej metody chłodzenia. Aby zapewnić odpowiedną temperaturę stosuje się:

-wymuszenie cyrkulacji powietrza za pomocą wentylatorów,

- chłodzenie cieczą, system polega na rozprowadzeniu specjalnego oleju za pomocą szczelnych rurek. Zebrane w ten sposób ciepło transportowane jest do chłodnicy, w któ®ej temperatura oleju jet obniżona.

- ogniwa Peltier’a- jest to ,,płytka” , która podłączona do napięcia elektrycznego ,po jednej stronie generuje ciepło, a druga strona chłodzi układ.

- radiatory, które odbierają ciepło do układu i oddają je do otoczenia.

 

Bardzo ważne jest chłodzenie diod LED, gdyż po przekroczeniu, temperatury określonej przez producenta ich żywotność drastycznie maleje.

Czytaj dalej...

Pierwsze komputery biurowe w Polsce- pierwsza generacja z serii Odra

 

Zacznijmy od przypomnienia powstania pierwszych mikroprocesorów w Polsce. Tak wiec w latach 70-tych rozpoczęto produkcje mikroprocesorów - MCY7880 , a dokonano tego przez Naukowo Produkcyjne Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie. Były to polskie odpowiedniki 8-bitowych mikroprocesorów produkowanych na Zachodzie. Zastosowanie miały one w pierwszych komputerach, które osiągały wagę do 200kg. Na szczęście możemy już to zaliczyć do ,,prehistorii”, korzystając obecnie z dużo lżejszych niezastąpionych mózgów elektronowych.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS
Strona 1 z 3

Komentarze

Kalendarz

«Maj 2018»
PnWtŚrCzwPtSbNie
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

PRODUCENCI W OFERCIE CBTG TECHNOLOGIE

Dopisz się do gazetki

KONTAKT

CBTG Technologie - Biuro Obsługi Klienta

ul. Wadowicka 12, lok. 207

30-415 Kraków, Polska

Tel. 12 35 222 45 Fax. 12 35 222 45

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; web: www.cbtg.pl

online: @cbtgtechnologie

FORMY PŁATNOŚCI


Odroczony termin płatności dla stałych klientów. Zapraszamy firmy i przedsiębiorstwa do współpracy oraz kontakt z biurem obsługi klienta lub opiekuna rachunku w celu uzgodnienia warunków.

Top of Page